دانستنی های زنبورهای عسل سری اول

زنبور عسل,عسل طبیعی

در وب سایت عسل کوهی ۱۶۰ دانستنی های زنبورهای عسل را در بخش های مختلف برای شما ارائه خواهیم کرد. در اینجا سری اول این دانستنی ها را می توانید مطالعه کنید.

دانستنی های زنبورهای عسل

۱- اولین اثری که از زنبور عسل بدست آمده فسیلی است متعلق به چهل میلیون سال قبل که در آن زنبور عسل در داخل صمغ درخت محبوس شده بود. و این فسیل در موزه زنبور عسل در شهر وایمار در آلمان نگهداری می شود.

۲- اولین اثر نقاشی مربوط به زنبور عسل در یکی از غارهای اسپانیا بدست آمده که در آن شخصی را نشان می دهد که از داخل شکاف صخره های سنگی عسل بر می دارد. این اثر ۱۲۰۰ سال پیش به وسیله غارنشینان همان نقطه بر روی دیوار غار نقاشی شده و هنوز هم در آنجا به همان صورت باقی است.

دانستنی های زنبور عسل دانستنی های عسل زندگی اجتماعی زنبورهای عسل زمان برداشت عسل از کندو درباره زنبورهاي عسل تحقیق در مورد عسل دانستنی های زنبورداری

نکته ها و دانستنی های زنبورهای عسل

۳- آثار بدست امده در مصر نشان می دهد که در این کشور ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زنبور داری در کندوهای گلی و سفالی رسم بوده است.

۴- حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زنبور عسل در کشور سوئد وجود داشته است. زیرا آثاری از آن در جنوب این کشور بدشت امده که فعلا در موزه تاریخ سوئد شهر استکهلم نگهداری می گردد.

۵- ارسطو دانشمند معروف یونانی و معلم اسکندر کبیر در سال ۳۵۰ قبل از میلاد کتابی درباره زنبور عسل نوشت . این اولین کتابی است که تاریخ درباره ی زنبور عسل نوشته است.

۶- در سال ۱۸۵۱ یک آمریکائی به نام لانگستروت قابهای متحرک کندوی زنبور عسل را تعمیم داد و با این کار بزرگترین پیشرفت در تاریخ زنبورداری جهان را بوجود آورد بطوری که تمام اصول زنبورداری امروز روی پایه هایی قرار دارند که وی ایجاد کننده اش بود.

شهد زنبور عسل,دانستنی های زنبور های عسل,گل زنبور عسل گرده گل و بارداری قیمت گرده گل مضرات گرده گل طریقه مصرف گرده گل خواص گرده گل برای کودکان گرده گل پروستات طبع گرده گل خواص گرده گل برای پوست

میزان تولید عسل توسط زنبور های عسل

۷-یک کندوی خوب در فصل فعالیت شدید ( در اطراف تهران در اولیل خرداد ماه) می تواند ۸۰۰۰۰، کندوی متوسط ۵۰۰۰۰ زنبور داشته باشد. همین کندو معمولا در زمستان تعداد زنبورهایش به ۹۰۰۰ عدد یا کمتر تقلیل پیدا می کند.

۸- زنبور عسل برای اینکه یک قاشق چایخوری عسل جمع کند بایستی فاصله ای برابر تهرات تا برلین را طی کرده و در بین راه دو میلیون بار روی گل ها بنشیند!

۹- از هر ۳ گرم شهدی که زنبور عسل از روی گ ها جمع آوری می کند در کندو آنرا غلیظ و تبدیل به ۱ گرم عسل می نماید. برای غلیظ کردن شهدهای جمع آوری شده در روز ، زنبور عسل آنرا پس از غروب خورشید دوباره از داخل شان ها مکیده و وارد کیسه عسلی اش می کند. در آنجا کمی از آبش را جذب و مقداری دیاستاز برویش اضافه نموده ، داخل شان ها می گذارد. زنبور بعد آن را مکیده و همین عمل را تکرار می کند. این کار آنقدر ادامه می یابد تا عسل به غلظت طبیعی خود برسد. در این وقت است که به سلولی که عسل غلیظ شده در آنجا انبار شده حمل و پس از پر کردن آن سرش را با موم می پوشاند.

خرید عسل طبیعی مرغوب

۱۰- یک زنبور عسل برای تهیه یک گرم عسل بایستی روی ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ گل بنشیند  برای جمع کردن یک کیلوگرم عسل معادل هفت بار دور کره زمین پرواز می کند.

دانستنی های تخم گذاری زنبور های عسل

Queen Bee,ملکه زنبور عسل,ملکه زنبور عسل عکس ملکه زنبورهای عسل ملکه زنبورهای عسل در جدول نام ملکه زنبورهای عسل زندگی زنبورهای عسل زنبورعسل و پرورش آن نام دیگر ملکه زنبورعسل زندگی اجتماعی زنبورهای عسل کندوی بدون ملکه,زنبور عسل,

۱۱-ملکه تخم هایی هر کدام به وزن ۰٫۵ میلیگرم می گذارد. یعنی وزن ۲۰۰۰ عدد آن فقط یک گرم می شود. این تخم ها ۷۲ ساعت پس از گذاشته شدن باز شده و لارو سفید رنگ هلالی شکلی به وزن ۰٫۳ میلیگرم از آن خارخ می شود.لارو مزبور از غذا های فراوانی که فوری به وسیله زنبورهای پرستار در اطرافش گذاشته می شود به مقدار زیاد خورده و بسرعت عجیبی رشد می کند. بطوری که ۱۵۰ ساعت بعد از تولد تخم ، وزنش ۵۰۰ برابر ، یعنی ۱۵۵ میلیگرم می شود. وی برای اینکه بتواند این ازدیاد حجم فوق العاده را ممکن سازد چهار بار ( یعنی روزی یک بار) در همین مدت پوست می اندازد.

۱۲- مدت لازم برای رشد زنبور عسل از تخم تا حشره کامل برای ۳ نوع زنبوری که در هر کندو وجود دارد به قرار زیر است. نوع زنبور تخم لارو سرباز لارو سر بشته جمع ملکه ۳  ۶  ۷  ۱۶  کارگر  ۳  ۶  ۱۲  ۲۱  نر  ۳   ۶   ۱۵   ۲۴ یعنی برای ملکه ۱۶ روز و، کارگر ۲۱ روز و نر ۲۴ روز می باشد.

۱۳- لارو ها در روز های اول به علت رشد سریع به غذای زیادی احتیاج دارند، به همین دلیل تعداد زیادی از پرستار ها سرشان را به داخل سلولهائی که لاروها در آن قرار دارند فرو برده و مواد غذایی لازم را که از غدد شیری آنها ترشح می شود به وسیله خرطوم به صورت مایع سفید رنگی در کنار لاروها می ریزند. این کار ممکن است تا ۲۰۰۰ بار در روز به وسیله زنبورها (البته فقط در روزهای اول زندگی) تکرار گردد.

زنبور های کارگر

۱۴- زنبور کارگر پس از آنکه سلول هایش به صورت یک حشره کامل خارج شد نمی تواند فورا پرواز کند. بلکه بایستی مدتی را در داخل کندو مشغول گردد. وی از شیزدهمین تا هجدهمین روز پس از تولد به وسیله غدد زیر شکمی خود صفحات مومی بسیار کوچکی ترشح می نماید که وزن یک میلیون و دویست و پنجاه هزار عدد آن یک گرم می شود. موم ترشح شده را زنبور با پاها از زیر شکم جدا کرده ، دست ها داده و از آنجا به آرواره ها انتقال می دهد. سپس آنرا جویده و قسمتی از دیواره های شش ضلعی سلول را می سازد. که به زودی محل تخم ریزی ملکه یا ذخیره گرده گل و یا عسل خواهد شد. ضخامت دیواره های این سلول در قسمت پایین یک بیستم میلیمتر و در بالا کمی بیشتر است.

خرید عسل طبیعی مرغوب

قانون چهل روزی در زنبورهای عسل

۱۵- قانون چهل روزی : مدت لازم برای تبدیل یک تخم به کارگر کامل ۲۱ روز است. کارگر کامل پس از تولد حدود ۲۱ روز هم قادر به پرواز نبوده و این مدت را باید در داخل کندو و به خدمات مختلف از قبیل تمیز کردن حفره ها ، پرستاری ، موم سازی و دفاع در مقابل حشرات خارجی بپردازد. آنگاه می تواند آوردن بار از خارج کندو را شروع کند. بنابر این تخمی که از امروز گذاشته شد چهل و دو روز بعد از تبدیل به یک زنبور گرده یا عسل آور می شود. دانستن این مدت برای زنبوردار خیلی مهم است. زیرا زنبوردار که وقتی تقریبی شکوفه های منطقه خودش را می داند خواهد توانست ملکه های جمعیت های خود را از چهل روز پیش یا کمی زودتر با دادن شربت تحریک به تخم گذاری کند تا هنگام باز شدن شکوفه ها جمعیت قوی بوده و هم عسل بیشتری به کندو بیاورد و هم گرده افشانی درختان میوه را بهتر انجام دهد.

جمع بندی

۱۵ نکته از ۱۶۰ نکته مهم دانستنی های زنبورهای عسل را برای شما بازگو کردیم. در ادامه در بخش دانستنی های زنبور عسل به ارائه سایر نکات خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *